Načítání obsahu...
O společnosti

Aktuality

Vyhlašujeme válku černým skládkám u kontejnerů

29. 10. 2019
OZO Ostrava spolu s městem a Městskou policií Ostrava zahájily kampaň zaměřenou proti odkládání objemných odpadů ke kontejnerům.

Podle nedávného průzkumu společnosti OZO Ostrava 11 % dotazovaných občanů města Ostravy přiznalo, že objemné odpady z domácnosti v poslední době odložili nelegálně na zem vedle kontejnerového stání. I když za posledních 10 let, kdy město spolu se svou svozovou společností OZO Ostrava uspořádalo několik osvětových kampaní na téma správného nakládání s objemnými odpady, se množství takto jednajících občanů snížilo na polovinu, stále to nestačí. Na ostravských sídlištích se černé skládky u kontejnerů objevují opakovaně. Jsou přitom pro občany nebezpečné, obtěžující a jejich odklízení je nákladné. OZO Ostrava spolu s městem a Městskou policií Ostrava chce jejich vzniku do budoucna předcházet. Pro občany Ostravy proto společně připravili novou informační kampaň proti nelegálnímu odkládání objemného odpadu. Ta bude působit přímo v místě vzniku problému – u kontejnerových stanovišť. Zahájena bude tím, že dobu 3 týdnů OZO Ostrava cíleně pozastaví pravidelný odvoz objemného odpadu od kontejnerových stanovišť. Chce tím občany upozornit, že řešení tohoto problému je především na nich samotných. 

„Dlouhodobě se snažíme působit na veřejnost osvětovými kampaněmi na podporu třídění a správného nakládání s odpadem. A přestože jsme za tu dobu zaznamenali u občanů v této oblasti velký pokrok, stále se na ostravských sídlištích potýkáme s odloženým objemným odpadem. Jen v loňském roce svezlo OZO od kontejnerů 641 tun objemných odpadů,“ říká náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová. Odpad, který se nevejde do kontejnerů před domem, přitom správně patří do některého z 11 ostravských sběrných dvorů, kam ho Ostravané mohou odevzdat zcela bezplatně. Kromě toho funguje i služba mobilního svozu objemných odpadů, kterou si mohou občané od letoška objednat i pohodlně přes nový e-shop OZO Ostrava. A do třetice lze odkládat objemné odpady do velkoobjemových kontejnerů pravidelně přistavovaných podle požadavků městských obvodů. 

„Protože problémy s černými skládkami u kontejnerových stání stále přetrvávají, spolu s městem a městskou policií jsme pro občany Ostravy připravili další informační kampaň proti nelegálnímu odkládání objemného odpadu a vytváření černých skládek. A oproti dřívějšku jsme se rozhodli trochu „přitvrdit“.  Na několik týdnů zcela zastavíme tzv. počišťování stanovišť, za které jen vloni město zaplatilo bezmála 1,5 milionu Kč,“ vysvětluje záměr kampaně jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Počišťování kontejnerových stanovišť bude pozastaveno už v posledním říjnovém týdnu a potrvá zhruba tři týdny. Po tu dobu budou v pohotovosti i městští strážníci, kteří by měli toto protiprávní a nemorální jednání občanů postihovat. Následná informační kampaň poběží až do poloviny prosince. Během ní bude zhruba 1 500 kontejnerů na směsný komunální odpad polepeno velkými informačními samolepkami, které budou občany na tento problém upozorňovat. Na samolepce se prostřednictvím QR kódu občané dozvědí např. informace o rozmístění sběrných dvorů v Ostravě či o možnosti objednání odvozu objemného odpadu přes eshop.ozoostrava.cz. Takto polepené kontejnery budou umístěny na ostravských sídlištích, kde je problém s výskytem černých skládek největší. Informační kampaň poběží i na sociálních sítích a OZO na svém facebooku vyhlásí fotosoutěž, v níž půjde o „umělecké“ zachycení tohoto nešvaru.

„Mnoho lidí si neuvědomuje, že vedle kontejnerů odložený objemný odpad nejen hyzdí okolí, ale může být nebezpečný pro chodce, cyklisty i řidiče, snadno se o něj mohou poranit děti, může zapáchat a být líhní pro potkany. V neposlední řadě je nákladná i jeho likvidace. Za vytváření černé skládky přitom občanům hrozí pokuta až 50 000 Kč,“ upozorňuje Karel Belda a připomíná, že řešení problému je především na občanech samotných a jejich odpovědném chování. 


Zpět na články
Líbil se Vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli!  

Další aktuality

Zimní provozní doba sběrných dvorů

Zimní provozní doba sběrných dvorů

31. 10. 2019

Od 1. listopadu se provozní doba ostravských mění na zimní. Sběrné dvory v Porubě, Zábřehu, Přívoze a Kunčicích budou denně zavírat v 18 hodin, ostatní sběrné dvory budou mít v pracovní dny otevřeno do 18 a v sobotu do 12 hodin. Zimní provozní doba potrvá až do konce března 2019.

/aktuality/zimni-provozni-doba-sbernych-dvoru_nd29
Od července pneumatiky zpoplatněny

Od července pneumatiky zpoplatněny

25. 6. 2019

Od léta už ostravské sběrné dvory nebudou přijímat pneumatiky bezplatně. O bezplatný zpětný odběr pneumatik se stará jen v Ostravě přes 50 pneuservisů a autoservisů.

/aktuality/od-cervence-pneumatiky-zpoplatneny_nd34
Pilotní projekt Bartovice je v poločase

Pilotní projekt Bartovice je v poločase

11. 6. 2019

Výsledky se zatím zdají více než uspokojivé - Více než dvojnásobek plastů oproti obvyklému měsíčnímu průměru, 82% nárůst množství vytříděného papíru a zároveň pokles objemu směsného komunálního odpadu o 32 %.

/aktuality/pilotni-projekt-bartovice-je-v-polocase_nd42