Česká verze | English version

Aktuality » Aktuální kampaňOstravané, kteří během prosince odvezou do některého ze sběrných dvorů OZO Ostrava odpad z předvánočního úklidu, dostanou dárek – nový třídílný set tašek na třídění odpadu.

Akce bude probíhat v ostravských sběrných dvorech od 1. do 22. prosince. Nový set tašek je možné získat i výměnou za staré tašky OZO Ostrava. Počet tašek je ale omezený, takže by zájemci o nové bezplatné sety tašek neměli s úklidem odpadu a jeho odvozem do sběrného dvora zbytečně otálet!

„Naším cílem je veškerý odpad v naší svozové oblasti řešit ekonomicky a s maximálním ohledem na ochranu životního prostředí. V Ostravě v současné době funguje 12 sběrných dvorů, což znamená zhruba jeden sběrný dvůr na dva obvody, takže je mají všichni občané v poměrně blízkém dosahu. Stále je ale bohužel mezi námi dost těch, kteří starý nábytek či jiný objemný odpad vyhodí k popelnicím a neuvědomují si, že tak vytvářejí černou skládku. Lidé by proto měli myslet na to, že odložením odpadu do sběrného dvora šetří životní prostředí. Navíc až na velkoobjemový odpad, jako je suť nebo stavební odpad, mohou veškerý odpad v ostravských sběrných dvorech odevzdat zcela bezplatně,“ říká jednatel odpadové společnosti OZO Ostrava Karel Belda a pokračuje: „Proto jsme vymysleli kampaň, která má občany k odvozu odpadu do sběrného dvora motivovat. Sety tašek na třídění odpadu se nám velice osvědčily. Před čtyřmi lety přivedly ke třídění i ty, kteří původně netřídili, věříme, že teď přivedou do sběrných dvorů i ty občany, kteří sběrné dvory do té doby nevyužívali. Stačí přivézt odpad z předvánočního úklidu nebo původní starý set tašek, za který dostanou úplně novou sadu. Ale pozor, k dispozici máme „jen“ 4500 setů separačních tašek. Takže nové tašky na třídění mohou zájemci získat jen do vydání zásob, s úklidem by proto neměli zbytečně otálet a odpad do sběrného dvora odvézt co nejdříve!“ O celé kampani bude veřejnost informována hlavně na webových stránkách a na facebooku OZO Ostrava a prostřednictvím outdoorové reklamy.

Sběrné dvory OZO jsou určeny všem občanům Ostravy. Ti do nich mohou zcela bezplatně (v rámci obecního systému) odložit prakticky všechny složky odpadů pocházející z běžného chodu domácností v množství, které se vejde na přívěsný vozík za osobní automobil (jde zhruba o 2 m3 odpadu). Jedná se o tyto složky komunálního odpadu:

- objemné odpady (nábytek, koberce, matrace, pneumatiky osobních automobilů...),
- nebezpečné odpady (léky, baterie a akumulátory, barvy, lepidla, oleje, ředidla a nádoby jimi znečištěné...),
- separované složky odpadu (papír, plast, sklo, nápojové kartony a kovové obaly),
- starý textil (oblečení, obuv, bytový textil, hračky) – za účelem dalšího využití je textil nutné odevzdat čistý, suchý, zabalený v igelitových pytlích,
- vysloužilé elektrozařízení (ledničky, pračky, televize, monitory, vysavače…),
- zeleň ze zahrádek (tráva, listí, plevel, spadané ovoce...).
Za poplatek je pak možné ve vybraných sběrných dvorech odevzdat:
- okna a dveře, suť a stavební odpad.
Ve všech ostravských sběrných dvorech je navíc možné si od března do listopadu zakoupit kvalitní balený kompost a zeminový substrát – oba výrobky jsou vyrobeny v kompostárně OZO Ostrava ze svezené zeleně.


Jen za prvních devět měsíců letošního roku odevzdali občané ve sběrných dvorech OZO 11 104 tun odpadů – z toho:
- 8 186 tun objemného odpadu (5 548 tun za stejné období roku 2015),
- 1 700 tun zeleně (1 627 tun za stejné období roku 2015),
- 2 653 tun stavebního odpadu (4 233 tun za stejné období roku 2015),
- 135 tun nebezpečných odpadů (105 tun za stejné období roku 2015).

Ze sběrných dvorů a kontejnerů v ulicích se za letošní tři čtvrtletí svezlo téměř 700 tun elektrospotřebičů a přes 200 tun textilu (v obou případech je množství srovnatelné se stejným obdobím roku 2015).

Zajímavá čísla může OZO poskytnout i ze svozu separovaných složek odpadu z kontejnerů v ulicích města Ostravy a ve sběrných dvorech:
- 2 872 tun plastů (2 596 tun za stejné období roku 2015),
- 2 005 tun skla (1 937 tun za stejné období roku 2015),
- 2 059 tun papíru (1 958 tun za stejné období roku 2015).
 01.12.2016OZO naděluje za vánoční úklid
Přivezte do sběrného dvora odpad, dostanete nové tašky na třídění.

Aktuality

Odpovědi na nejčastější dotazy

Nenašli jste odpověď na svůj odpadový problém?
Zeptejte se přímo!
captcha